Glavni dejavniki za podaljšanje življenja 3. del
Ohranjanje vitalnih funkcij organizma
Kar vnesemo v telo, mora telo nekako obdelati. Na nekatere stvari lahko vpliva – na primer, ali bo določeno hrano prebavilo ali izločilo – na marsikaj pa ne more vplivati. Na primer, ob vdihovanju onesnaženega zraka bo telo vsrkalo vse, kar je v njem, saj nima filtra, da bi ločilo »dobre« molekule od »slabih«.
Zato je pomembno, da oskrbimo telo z vsem, kar potrebuje – s hrano, telesno aktivnostjo, počitkom, soncem … – ter ga čim manj obremenjujemo z vsem, kar mu jemlje dragoceno energijo, ga slabi ali celo uničuje.
Ob tem se moramo zavedati, da nekateri kratkotrajni in načrtni stresi delujejo na telo zelo pozitivno in so celo nujni, če želimo ohranjati vitalnost ter mladostno moč in prožnost. Za primer vzemimo pospešeno bitje srca pri športnih naporih ali vadbeno obremenitev mišic.
če bomo razmišljali v smislu »Bolj ko počivam in manj ko obremenjujem telo, bolj koristno je zanj«, se bomo hitreje starali in bomo bolj dojemljivi za bolezni ter poškodbe.
Zdaj poznamo delovanje telesa in vemo, s čim mu pomagamo in s čim ga bremenimo.
Imejmo to v mislih ves čas. Na primer, ko stojimo pred hladilnikom ali ko v trgovini čakamo pred blagajno ter se sprašujemo, katero čokoladico bi izbrali (ker nam jih je nekdo nastavil ravno pred nos). Tudi ko zvečer bedimo in čakamo film, namesto da bi telesu omogočili krepčilen spanec, se spomnimo, kako se to odraža na telesu. Ali pa, ko razmišljamo, da bi v službi prevzeli še eno funkcijo.
Predvsem pa pričakujmo, da bomo živeli dlje, mnogo dlje, kot morda potihem menimo ali upamo. želja in pričakovanje visoke starosti nas bosta vodila k dejavnostim, ki nas bodo ohranjale mladostne in zdrave.