Hkrati delujemo na različnih področjih
Posledica razpršene pozornosti je opravljanje več stvari hkrati. Na primer, ob prižgani televiziji z eno roko tipkamo na mobilni telefon, z drugo pa jemo. Zraven pomislimo, da moramo pregledati prejeta elektronska sporočila… še prej pa preveriti, kaj je novega na socialnem omrežju.
Postali smo »multi-funkcionalen človek«, saj energijo in pozornost delimo na več stvari naenkrat. Ob tem menimo, da smo sila produktivni in uspešni, saj v zelo kratkem času opravimo veliko stvari, ki bi nam sicer vzele dosti več časa, če bi jih opravljali drugo za drugo.
Resnica je, pravi Pagan, ravno nasprotna. “Veliko več in veliko bolj kakovostno bo narejeno, če se bomo osredotočili zgolj na eno dejavnost in se ji posvetili v celoti”.
Ko smo z mislimi in rokami samo pri eni stvari, je naš cilj jasen – delo, ki smo si ga zadali, mora biti opravljeno. Če počnemo več stvari hkrati, se nam izgovor, zakaj nečesa nismo naredili, ponuja kar sam: nismo »imeli časa«, saj smo morali sproti opraviti še veliko drugih stvari. Na koncu je največkrat tako, da od vseh silnih del, ki smo si jih naložili, ni nobeno opravljeno tako, kot bi moralo biti.
Imeti čas ali ga ne imeti je stvar izbire. “Upravljanje s časom je v resnici upravljanje s seboj”, pravi Stephen R. Covey, avtor knjige Sedem navad zelo uspešnih ljudi, oziroma določanje prioritet in vztrajanje pri načrtovanih dejavnostih. Treba je samo pravilno izbrati.