Kaj določata naše življenje in osebna prepričanja
Zaznavanje okolja in prepuščanje njegovemu delovanju, je eden od dveh ključnih dejavnikov našega razvoja. Okolje oblikuje naš pogled nase, na druge in na svet. Vendar pa nas ne določa, saj imamo vedno možnost izbire; seveda, če jo uvidimo in če smo pripravljeni v zvezi z njo tudi kaj narediti. Ali, kot smo že omenili, če smo pripravljeni pogledati na situacijo nekoliko širše.
To pa je že drugi dejavnik: osebna prepričanja, ki so posledica lastnih izkušenj, vrednot in stališč.
Kako vemo, da ima naša osebnost tako veliko moč? Dve osebi lahko živita v povsem enakem okolju – na primer, v isti stavbi ali celo stanovanju – a bosta imela različen pogled na življenje in odnos do njega. Zato se bo tudi njuno delovanje razlikovalo.
Kulturnega, verskega, družinskega in ostalih okolij zato ne moremo jemati kot temelj delovanja, temveč bolj kot iztočnico oziroma izziv. Če želimo, ga lahko sprejmemo… ali pa ne.
Na morju piha enak veter za vse ladje. Nekateri kapitani so tako pogumni, da razprejo jadra in se podajo na morje. Drugi ostanejo v luki, tretji imajo morda razpeta jadra, a ne izkoriščajo vetra v polni meri, in tako naprej.
Bistvenih razlik ne ustvarjajo okoliščine, temveč odločitev, kako bomo dojemali okoliščine, v katerih se znajdemo… in kako potem v zvezi z njimi ukrepamo. To pa je odvisno zgolj od nas, oziroma od tega, kaj se odvija v naših glavah.
Oba dejavnika, ki vplivata na nas, lahko spremenimo
Imamo torej dva dejavnika: okolje in lastna prepričanja. Dobra novica je, da noben od njiju ni stalnica, temveč se lahko odločimo, katerega – pa tudi kateri njun del – bomo sprejeli in katerega želimo spremeniti.
To je zelo pomembno, saj ob razumevanju in sprejemanju tega dejstva odpadejo domala vsi izgovori oziroma opravičila, zakaj ne bi stopili na izbrano pot. Vse lahko spremenite … ko dopustite, da se najprej zgodi sprememba znotraj vas.