Kaj povzroča stres v telesu
Doktor Hans Selye (eden prvih raziskovalcev stresa) je na vprašanje ” Kaj povzroča stres v telesu?” definiral stres kot nespecifičen odziv telesa na različne zahteve. Doktor Michael F. Roizen v knjigi The RealAge Makeover opisuje stres kot telesno reakcijo v situaciji, ko telo pričakuje potrebo po povečani energiji.
Med tem, ko smo v stresu, žleze izločajo posebne hormone, ki vplivajo na delovanje celotnega telesa. Pospešeno bitje srca, povišanje krvnega tlaka, pospešeno dihanje… kri pospešeno doteka v srce in zato jo manj preide v ledvica, jetra, želodec in kožo.
Prav tako se poviša stopnja sladkorja v krvi, pa tudi maščob, »slabega« holesterola LDL in beljakovin, kar lahko povzroča vnetja ter posledično zožanje in zamašitev žil. V centru Johns Hopkins Medical School so nedavne raziskave pokazale, da imajo ljudje, ki se jim ob stresu poviša krvni tlak, dvajsetkrat več možnosti, da zbolijo za boleznimi srca in ožilja.
»Vemo, da je bolezen posledica stresnih dogodkov, ki se odvija dalj časa. Odločilno je, kako močno dogodek vpliva na nas in kako dolgo traja,« piše Roizen. Dodaja, da imajo ljudje v stresu več možnosti, da doživijo nesrečo ali poškodbo, ter da ljudje s stresnimi službami proizvajajo manj protiteles, poleg tega pa imajo v krvi manj vitaminov.
Stres zmanjšuje količino vitaminov C, D in vitamine skupine B. ob tem pa povzroča, da imunski sistem proizvaja manj celic »T« in »B« (to sta dve obliki belih krvničk), ki so zelo pomembne pri boju z bolezenskimi organizmi kot tudi z rakavimi celicami.