Kaj se dogaja v telesu pri dihanju
Dihanje je čaroben proces, pri katerem zrak postaja kri. Kaj se dogaja v telesu pri dihanju? Ko vdihnemo, gre zrak skozi nosno in ustno votlino, žrelo in sapnik. Tam se razdeli v dve cevi, imenovani sapnici, ki vodita vsaka v svoj pljučni reženj. Podobno kot pri drevesu, kjer se veje cepijo v čedalje manjše veje, tudi v pljučih postajajo pljučni kanali čedalje tanjši. Na koncu najtanjših kanalčkov (imenovanih dihalnih bronhiol) so posebni zračni mehurčki, ki se imenujejo pljučni mehurčki ali bronhiji.
Teh imamo v pljučih več sto milijonov. Če bi njihovo celotno površino raztegnili po tleh, bi z njimi lahko prekrili teniško igrišče.
Na eni strani mešička (ki, je videti kot votla kroglica) je »cevka«, po kateri priteka zrak, na drugi strani pa so krvne žile. Na tej strani vsak mešiček pokrivajo zelo tanke kapilare, skozi katere v pljučni mešiček priteka »onesnažena« kri, odteka pa čista.
Ko vdihnemo, se mešički napolnijo z zrakom, zato se pljuča razširijo. Bolj ko se razširijo, več zraka vdihnemo in učinkoviteje poteka izmenjava med zrakom in krvjo. Skozi bronhiole priteka v mešičke kisik, ki potuje skozi prepustne stene mešička naprej v kapilare. Tam se veže na rdeče krvničke v krvi, ki tako prejmejo svež kisik.
Obogatena kri se potem napoti nazaj proti srcu. Drobne kapilare se začnejo večati in združevati v večje žile. Ko pridejo v srce, ta potem pošlje svežo, s kisikom obogateno kri, v vse ostale dele telesa.
Ob izdihu se proces odvije v obratni smeri. Telo pošlje v pljuča »onesnaženo« kri, nasičeno z ogljikovim dioksidom in ostalimi snovmi, ki jih želi izločiti. Čeprav si predstavljamo kri kot živo rdečo, je ta kri, ki v sebi nosi odpadne snovi, zelo temno rdeča ali že skoraj črne barve.
Skozi mešičke prehaja zrak iz krvi v dihalne kanale, kjer se potem z izdihom izloča iz telesa.