Kako čustva vplivajo na telo
Avtor Don Colbert (splošni zdravnik) v knjigi Deadly Emotions navaja: »Če si možgani razlagajo zaznave sveta z jezo, depresijo ali strahom, pride to sporočilo do zadnje celice imunskega sistema.«
Če je to res, ali na telo morda vplivajo tudi druga čustva in misli, katerih učinek ni tako jasno viden navzven?
V knjigi Božanska matrika Gregg Braden povzema raziskavo organizacije Institute of HealtMath: ko so človeški DNK izpostavili skupini do petih ljudi (tako, da so nanjo projicirali svoja čustva) je DNK posledično spremenila svojo obliko.
Da čustva izjemno močno vplivajo na telo, potrjuje tudi moderna znanost. Na primer, ko nas je strah ali ko smo v stresu, se sprostita adrenalin in stresni hormon kortizol.
Dolgoročno povišana raven adrenalina trajno poviša krvni tlak in frekvenco srčnega utripa. Prav tako se upočasni prebava, poviša se raven trigliceridov in pospeši se delovanje žleze ščitnice.
Kortizol zavira imunski sistem in aktivacijo imunskih celic, v kosteh se poveča zmanjšanje količine kalcija, magnezija in kalija, kar posledično zavira nastajanje kostnine – to pa povzroča osteoporozo. Ob tem se zmanjšuje mišična masa, zavira rast kože in obnavljanje tkiv, kar pospešuje proces staranja. Prav tako pa uničuje možganske celice in slabi spomin, kot tudi zmožnost učenja.
Istočasno vpliva na povečanje telesne mase z nastajanjem maščob, predvsem okoli pasu, stegen in zadnjice.
Preslikava vpliva čustev v telesu:
Stresni dogodki okoli nas pustijo izjemne posledice na telo, so pokazale študije. Na primer, v krvi vdovcev in vdov so po več kot letu dni po smrti partnerja zaznali zmanjšano prisotnost belih krvničk »B« in »T« tako kot tudi manj protiteles. Odkrili so tudi, da se število usodnih srčnih napadov občutno poveča po močnih potresih.
Doktor Colbert pravi, da občutek strahu sproži več kot tisoč štiristo znanih fizičnih in kemičnih stresnih reakcij v telesu in aktivira več kot trideset različnih hormonov in živčnih prenašalcev.
Navedel je tudi direktno povezavo med boleznimi modernega sveta in neprijetnimi čustvi. Strah, občutek tesnobe, stres in podobna čustva povzročajo degenerativna stanja v organih. »Kronična obremenitev z neprijetnimi čustvi pa vodi v prezgodnjo smrt.« Zato je svojo knjigo naslovil Deadly Emotions (prevod – Smrtonosna čustva).
Naša čustva in misli močno vplivajo na telo. Pogled na življenje ustvarja prepričanja. To kroji naše počutje, uravnava življenjske procese v telesu in ustvarja kemične reakcije.
Posledice so spremenjeno delovanje organov, kar pa potem vpliva na naše zdravje. Zato je izredno pomembno, da zmanjšamo vse vrste stresa na najmanjšo možno raven.