Kako dihamo
Kako dihamo in kakšen je naš potencial na tem področju lahko preverimo.
Pri običajnih opravilih naj vas nekdo opazuje: kako se pri vdihu razširi vaš prsni koš in koliko se izboči trebuh. Pri mnogih ljudeh sploh ni opaziti nobene spremembe med vdihom in izdihom.
Potem zavestno zajemite zrak. In najprej z njim napolnite trebušno votlino in potem še pljuča. Razlika med običajnim in zavestnim dihanjem je vaš potencial, ki vam bo pomagal ohraniti zdravje, vitalnost in mladostnost.
Nato naredite še vajo, pri kateri boste opazovali zadrževanja diha. Ponovno prosite nekoga, naj vas opazuje pri delu z računalnikom ali pri opravilu, pri katerem morate biti zbrani.
Na začetku dihajte zavestno, globoko in enakomerno. Med vdihom in izdihom ne zadržujte diha, temveč naj se vdih tekoče in umirjeno nadaljuje v izdih in obratno. Dolžino vdiha in izdiha poskušajte ohranjati enakomerno, na primer, tri sekunde vdiha in tri sekunde izdiha.
Opazovalec naj vas opazuje, koliko časa boste sposobni ohranjati tak ritem. Lahko tudi meri čas. Potem pa naj bo pozoren, v kakšen vzorec se spremeni dihanje. Torej, koliko časa traja dih, kako dolgo je premor med vdihom in izdihom, kako dolgo traja izdih in kako dolgo premor naredite pred naslednjim vdihom. Opazuje naj tudi, ali je ta vzorec ves čas enak ali se spreminja.