Telo nas nauči, kako mu lahko pomagamo
Kako dopustiti telesu, da nas nauči, kako mu lahko pomagamo?
Vprašajte se: Kako bi delovalo vaše telo v optimalnih pogojih, oziroma, če bi z vsemi svojimi dejavnostmi karseda podpirali njegovo rast in obnovo?
Spet lahko primerjamo telo z avtomobilom. Bolj ko vemo, kaj telo potrebuje, in bolj ko mu to dajemo, bolj ga lahko ohranjamo v »originalnem«, mladostnem in vitalnem stanju.
Lahko tudi rečemo, da v tem primeru telesu omogočimo idealne pogoje za samozdravljenje: okrepimo imunski sistem, razbremenimo ga odvečnih opravil, omogočimo mu, da ima več energije in tako naprej.
Verjetno imamo na tem področju vsi še veliko potencialov (beri: do zdaj s telesom nismo ravnali idealno). Razloga, zakaj tega nismo počeli, sta dva.
Prvi razlog je, da nismo bili osredotočeni na skrb za telo. Ker nismo spremljali, kaj se z njim dogaja – verjetno smo bili osredotočeni na »pomembnejše« zadeve – tudi nismo imeli nobene želje ali motiva, da bi kar koli spremenili.
Večinoma smo do telesa pozorni le toliko, kolikor je nujno potrebno…in se mu posvetimo šele takrat, ko nas kdo opozori nanj ali ko se pojavi težava. Dokler je telo zdravo, menimo, da bo ostalo takšno še zelo dolgo.
Vse, kar počnemo, se odraža na našem telesu
Vse, kar počnemo podnevi ali ponoči, vpliva na telo. Ni pomembno le, kaj damo v usta, temveč tudi, v kako čistem okolju živimo, kdaj in koliko počivamo, koliko spimo, kako vzdržujemo mišice in tkiva in podobno.
Od nas je odvisno, ali se tega zavedamo in potem posvečamo dovolj pozornosti potrebnim dejavnostim in okoliščinam, ali pa smo osredotočeni na druge stvari… in menimo, da bo telo že nekako poskrbelo samo zase.
Zato je prva faza vedno zavedanje, ki mu takoj nato sledi ljubeča skrb.
Drugi razlog, zakaj do zdaj morda nismo bili dovolj skrbni do telesa, je pomanjkanje jasnih ciljev na tem področju. Ko nismo trdno odločeni, kaj želimo doseči, ne delujemo v začrtani smeri, temveč se bolj ali manj prepuščamo dogajanju.
Če imamo jasen cilj in gorečo željo, z njima dobimo tudi navdih in motivacijo za spremembo ter za izvajanje vseh potrebnih dejavnosti.
Situacija je zelo podobna tisti na področju osebnih financ. Koliko denarja bomo zapravili, če nimamo opredeljenih želja, finančnih ciljev in obveznosti? Toliko, kolikor ga bomo prejeli… ali pa še malo več. Če imamo cilj – na primer, ob koncu meseca plačati obrok za kredit – pa bomo v teku meseca zapravljali bolj smotrno in dvakrat premislili, preden bomo odprli denarnico.
Zato si na področju telesnega zdravja zadajmo jasen in merljiv cilj: pomagati telesu, da zaustavi čas in ga celo zavrti nazaj.
To pa dosežemo s sodelovanjem oziroma soustvarjanjem s telesom. Telo že samo po sebi obvlada vse te procese; od nas potrebuje le jasno odločitev ter primerno okolje.