Kako stres vpliva na gene
Medicinska znanost je v zadnjem času močno napredovala. Odkriva nove in nove potenciale, ki odpirajo možnost ne le za izboljšanje zdravja, temveč tudi za občutno podaljšanje življenja.
Ena najbolj neverjetnih novic prihaja s področja genetike. Laboratorijski poskusi z Brucom Liptonom na čelu so odprli pot v novo dobo na področju razumevanja in obvladovanja genov.
Dosedanje razumevanje telesa je slonelo na prepričanju, da telo deluje kot stroj. To pomeni, da ga moramo vzdrževati in paziti, da nam bo dobro in dolgo služilo.
Ko je nastopil problem, ste »stroj« oziroma poškodovani organ popravili. Če ste zboleli za kronično boleznijo, pa je bil vzrok v genih. Ker teh ne izbiramo, si v primeru »slabih« genov pač ne moremo pomagati. Ne moremo jih spremeniti, blokirati, jih odstraniti in podobno. Lahko le živimo z njimi, v upanju, da se ne bodo aktivirali. Celotno znanje o genih in genetiki je slonelo na dejstvu, da je celično jedro nadzorni center celice, ki daje ukaze, kako naj se celica obnaša. Ker je ukaz prišel iz same celice, pač nanj ne moremo vplivati, saj ne moremo poseči vanjo.
Že pred sto leti so ugotovili, da to ni res. Ko so v laboratoriju iz celice odstranili jedro, je ta živela naprej. To pomeni, da je dobivala ukaze od nekod drugod, saj brez »nadzornega centra« celica ne more preživeti. To je tako, kot če bi odstranili možgane iz človeškega telesa. Sklep je jasen: ker celično jedro ne izdaja ukazov, tudi geni, ki sestavljajo jedro, ne narekujejo celici, kako naj se obnaša.