Kako telo deluje na stres
Najpomembnejša tema pri stresu je razmišljanje. Na prvi pogled morda ni razvidno, kako lahko razmišljanje občutno vpliva na zdravje, a v zadnjem času so bile opravljene izjemne raziskave, ki so naša razmišljanja, stališča in navade postavila v povsem drugačno luč.
Nič ni pomembnejše za naše zdravje od pozitivnega pogleda na življenje. Če živimo v stresu, strahovih, skrbeh ali dvomih, se telesni procesi odvijajo drugače kot sicer.
Da bi lahko razumeli, kako stres vpliva na naše celice morate najprej spoznati kako se celice sploh obnašajo. Doktor Bruce Lipton (mednarodno priznani celični biolog in predavatelj na Stanfordski univerzi) je z laboratorijskimi poskusi dognal izjemne značilnosti uma in njegovega direktnega učinkovanja na imunski sistem.
Njegove raziskave – ki so zelo spodbudne in navdušujoče – nam bodo pomagale, da si v manj kot minuti okrepimo svoj imunski sistem!
Kako se obnašajo celice?
Iz približno petdeset bilijonov celic je sestavljeno človeško telo. Te celice se povezujejo v tkiva, ki tvorijo organe, tekočine, kosti, in vse ostale dele telesa.
Doktor Bruce Lipton opisuje skupek celic kot komuno ubogljivih »prebivalcev«, ki tvorijo skupnost – telo. Tako kot v človeški skupnosti so tudi celice medsebojno povezane. Prav tako imajo svoje vodstvo oziroma »vlado« in to je naš um.
Vedno prevlada informacija iz uma pa čeprav ima vsaka celica svoj mehanizem delovanja in odločanja. Na primer, ko celica drugače zaznava okolje, kot ga zaznava um, celica upošteva zaznavo uma. V nadaljevanju boste izvedeli, da je to nadvse pomembno.
Celice sčasoma tudi odmirajo. Vsak dan izgubimo milijarde celic, a te telo takoj nadomesti z novimi. Ta proces se ves čas odvija v našem telesu: celice se nenehno rojevajo, starajo in odmirajo.
Zato je jasno, da mora biti organizem osredotočen na rast in razvoj, saj lahko le tako nadomeščamo izgubljene celice.
To je idealen scenarij, a včasih okoliščine zahtevajo tudi drugačno delovanje. Na primer v primeru, ko se moramo zaščititi pred nevarnostjo. »Predstavljajte si, da se sprehajate po gozdu. Naenkrat zaslišite lomastenje nedaleč od vas in iz grmovja proti vam skoči velik, rjoveč tiger z odprtim gobcem.
V delčku sekunde telo zazna nevarnost in se v istem trenutku odzove nanjo. V skladu z novimi okoliščinami se spremeni biologija telesa. Vso energijo, ki je na voljo, telo pošlje v organe, ki ga pomagajo braniti. Noge in roke dobijo vitamine, minerale ter ostale potrebne snovi, um in telo se zbistrita in sta v trenutku pripravljena na boj ali beg. Skratka, telo dobi posebna navodila glede delovanja.
To je mehanizem preživetja, ki je vgrajen v nas že od začetka človeštva. Če tega ne bi imeli, ne bi preživeli do danes.