Koristi pravilnega dihanja
Frantzis oznanja da, »od vseh veščih na področju samozdravljenja so sposobnost in koristi pravilnega dihanja eden od najučinkovitejših načinov za izboljšanje zdravja, ali v najslabšem primeru, za ublažitev težav, ki jih prinaša staranje«.
Tudi Lewis opozarja na najnovejše raziskave, ki direktno povezujejo delovanje pljuč z zdravjem in dolžino življenja.
V uspešnici Spontaneuous Healing doktor Andrew Weil piše, da lahko z zavestnim spreminjanjem ritma in globine dihanja obvladujemo srčni utrip, krvni tlak, kroženje krvi po telesu in prebavo.
Tudi doktor Guruchara Singh Khalsa in Yogi Bhajan, avtorja knjige Breathwalk (v prevodu Zavestno dihanje) sta raziskala vpliv dihanja na telo. pravilno dihanje lahko uravnava delovanje žlez, živcev in čustev, da delujejo v harmoniji. Takrat vstopimo v cono vitalnosti. Tovrstno dihanje tudi uravnava in ustali telesne ritme, kot so prebava, spanje, spolna sla in ostale vitalne funkcije.
Ko dihamo pravilno (polno, enakomerno, globoko, ritmično in umirjeno) se telo v največji meri oskrbuje s kisikom, zato lahko vsaka celica deluje bolje. Izboljšata se koncentracija in delovanje imunskega sistema, zniža se stopnja stresa, izboljša se koncentracija in delovanje imunskega sistema, zniža se stopnja stresa, izboljšata se presnova in zaradi umirjenih čustev se počutimo bolj sproščene in umirjene.
Najpomembneje pa je, da se z izboljšanim dihanjem telo učinkoviteje razstruplja. Namreč okoli 70% strupov se iz telesa izloča prav z dihanjem. V izdatno prezračenih pljučih imajo tudi virusi, bakterije in glivice slabše pogoje za razvoj.
Primer Pravilnega dihanja:
Ragnar poudarja, da z dihanjem napolnimo celice z energijo, podobno kot napolnimo akumulator. »Globoko dihanje telo dobesedno napolni z elektromagnetno energijo,« dodaja.
Oznanja tudi, da je dihanje ena od skrivnosti njegove neverjetne fizične energije. Sposoben je namreč z rokami kriviti kovance, podkve in podobne predmete. Ena od njegovih vaj je dihanje s trebušno prepono (tako, da se mu ob vdihu dviguje trebuh in ob izdihu vrača v običajni položaj) pri čemer ima na trebuhu utež.
Frantzi opozarja, da ljudje veliko energije posvetijo krepitvi mišic, le malokdo pa pomisli, da je treba okrepiti tudi notranje organe. »Bolezen se redko naseli v dobro delujoče vitalne organe. Katerih bolezni pa se najbolj bojimo? Tistih, ki prizadenejo notranje organe, kot so srce, jetra, pljuča, ledvica« piše v knjigi Chi Revolution. Če jih ne krepimo, se upočasni njihovo delovanje, zmanjša pa se tudi kroženje krvi in ostalih tekočin skozi organe. Posledica je krčenje vezi in kit, zato se organi pomaknejo bliže drug drugemu. To jim še dodatno oteži gibanje ter pretok. Sčasoma otrdijo in začnejo se težave.
S pravilnim dihanjem lahko preprečimo ta scenarij, saj pravilno dihanje dobesedno masira notranje organe. Tako jim dovajamo več krvi in jih ohranjamo vitalne.
Konec koncev nam globoko dihanje in posledično povečana kapaciteta pljuč prinaša večjo kondicijo, pa naj gre za športne dosežke ali pa za enostavno hojo po stopnicah.