Meditacija kot pomoč za delovanje iz stanja alfa
Ugotovili smo že, da je najpomembneje delovati iz stanja alfa, ki ga lahko doživljamo samodejno – na primer zjutraj, ko se prebujamo – ali pa ga ustvarimo sami. V tem stanju nas »odnese« in misli nam odtavajo v nek namišljen svet. Takrat se sprostimo in pozabimo na skrbi in tegobe.
Prav te občutke želimo ustvariti zdaj, le da bomo stanje ustvarili načrtno ter ga tudi nadzorovali.
Uporabili bomo besedo meditacija, o kateri je danes veliko govora. Dejstvo je, da si pod tem pojmom predstavljamo – oziroma nam drugi predstavljajo – vse mogoče: od preganjanja misli (sicer z zaprtimi očmi), enostavnega dihanja, pa do »pojočih angelčkov«, ki ob čudovitih barvah plešejo okoli nas.
Najenostavneje povedano pa je meditacija umiritev uma oziroma stanje, v katerem ustavimo miselni direndaj v glavi. Zato ne moremo govoriti o meditaciji, če z zaprtimi očmi razmišljamo o problemih ali nalogah; lahko pa je to poskus oziroma prvi korak.
Pri meditaciji nam lahko pomagajo tri stvari:
- urjenje koncentracije,
- trening vizualizacije,
- prehod iz prevladujočega delovanja leve možganske polovice v desno.
Oglejmo si vsako točko posebej. Koncentracija je temelj za izvajanje meditacije. Nekatere definicije meditacijo celo enačijo s koncentracijo, v smislu, da je meditacija koncentrirano usmerjanje pozornosti, se pravi intenzivna koncentracija na eno stvar.
Kakor koli, koncentracija igra v našem življenju ključno vlogo. Brez določene stopnje koncentracije bomo težko opravili pomembnejše naloge. Kot smo že omenili je ugotovljeno, da smo lahko resnično zbrani in osredotočeni na eno stvar le nekaj pičlih sekund, nakar nam začnejo misli uhajati drugam.
če nismo sposobni usmerjati misli – na primer, na uspeh ali na pozitivne rezultate – ni nič čudnega, da nam tako hitro upade volja in navdih za opravljanje neke naloge. (Koncentracijo bomo obravnavali posebej v naslednji vaji.)
Naslednja točka je vizualizacija. Ker se laže osredotočimo na podobo kot zgolj na misel, mnogo vrst meditacije poteka tako, da si v umu predstavljamo neko podobo. Tu pride do izraza tudi sposobnost koncentracije. Vizualizacije kot tehnike se je mogoče enostavno priučiti in tudi to si bomo ogledali nekoliko pozneje.
Tretja pomoč – pravzaprav je to kar pogoj – za učinkovito meditacijo je prehod iz prevladujočega delovanja leve možganske polovice v desno. Oglejmo si na hitro, zakaj je to tako pomembno.
Leva in desna možganska polovica
Možgani so ločeni na dva dela, ki opravljata različne funkcije. Leva polovica je zadolžena za razmišljanje, podatke, logično povezovanje, strukturirano nizanje dejstev in podobno. Podatke procesira linearno, torej sestavlja majhne koščke v večjo sestavljanko, oziroma jih niza enega za drugim, dokler iz te verige ne nastane širša slika. Ko vidi neko logično strukturo in povezavo med elementi, iz tega izvede sklep.
Za levo možgansko polovico je značilno tudi urejeno zaporedje. Na primer, seznam opravil, ki jih moramo opraviti, izhaja od tod.
Pri pogledu na svet vidimo skozi levo polovico realnost oziroma tisto, kar lahko vidimo, slišimo in občutimo. Leva polovica je zadolžena tudi za zaznavanje pravil in prilagoditev le-tem.
Desna možganska polovica deluje skozi »veliko sliko«, oziroma vidi zadevo kot celoto. Ob tem si misli in ideje ne sledijo v logičnem zaporedju, temveč se lahko prikazujejo kot naključni prebliski, kot drobci, ki sestavljajo veliko sliko. če rešujemo nalogo z desno možgansko polovico, ne bomo povezovali misli v logičnem sosledju, temveč bomo intuitivno »začutili« ali predvideli rezultat.
Za desno možgansko polovico sta značilni tudi domišljija in ustvarjalnost. Pri pogledu na svet ne izhajamo iz logičnih, dokazanih dejstev, temveč lahko tudi iz kakšne namišljene podobe ter občutkov. Tudi čustva se procesirajo na desni strani možganov.
Kakšno zvezo ima to z meditacijo? Beta stanje uma izhaja iz leve možganske polovice. Dokler izhajamo od tod, se ne bomo sposobni sprostiti in umiriti umske napetosti.
če želimo preiti v alfa stanje, moramo izpustiti dejstva, logiko in »predalčkanje« ter se preseliti v desno polovico.
Ko izhajamo iz desne polovice, stvari ne omejujemo, zato ima lahko domišljija prevladujoč vpliv na nas in je celo močnejša od logike. Prav ta občutek, ki nas iz realnega okolja (beri: skrbi, strahov, dvomov …) prestavi v namišljen svet, iščemo pri meditaciji.
Prvi korak pri meditaciji bo torej vedno opuščanje golih dejstev oziroma prehod iz realnosti v neko prijetno namišljeno okolje. Lahko si pomagamo z dihanjem, s priklicem prijetnih občutkov, lahko se sprostimo ob glasbi … V vsakem primeru si moramo dovoliti, da nekako izpustimo nadzor nad skrbmi in nalogami. (Zelo težko meditirajo ljudje, ki morajo imeti ves čas vse pod nadzorom, saj je to najznačilnejša dejavnost leve možganske polovice.)
Tudi če se nam ne uspe v mislih prestaviti na plažo ali se izgubiti v ritmičnem dihanju, ne obupajmo in poskušajmo ponovno. Kot vedno, tudi tukaj vaja dela mojstra.
V veliko pomoč nam bo lahko tudi vaja koncentracije.