Na stres lahko vplivamo
Pogosto menimo, da je stres logična posledica razvoja dogodkov. Vemo, da ni tako. Dve osebi se lahko znajdeta v popolnoma enaki situaciji, a bo ena že ob misli nanjo občutila stres in preobremenjenost, med tem ko jo bo druga doživljala kot izziv.
Torej si pritisk in stres ustvarimo sami. Dobra novica je, da imamo nad njim nadzor, oziroma, lahko nanj vplivamo tudi v obratni smeri.
Pri blaženju stresa lahko delujemo na vse tri stopnje, katere vodijo do končnega rezultata:
- Na dogodek ali situacijo, ki jo dojemamo kot stresno;
- Na naše prepričanje oziroma dojemanje situacije; kot je spremenjeno mišljenje, ko menimo, da situacije nimamo pod nadzorom ali da ji ne bomo kos;
- Na čustva in telesne odzive, ki se oblikujejo kot posledica; lahko odvrnemo pozornost od stresnih okoliščin, se sprostimo in podobno.
Na voljo imamo kratkoročne in dolgoročne možnosti. Kratkoročne rešitve ponujajo takojšnje učinke, ki pa ne rešujejo vzroka. Zato so rezultati le začasni. Kratkoročne rešitve, ki dajejo takojšnje rezultate, so naslednje:
- Telesna dejavnost (sprehod, tek, telovadba,…),
- Preusmeritev misli, kar lahko dosežemo, na primer z meditacijo, zglobokim dihanjem,
- Sproščanje napetosti (glasba, branje, nakupi, umetniško ustvarjanje, pogovor s prijateljem, preživljanje časa s hišnimi ljubljenčki,…),
- In tako dalje…
Lahko rečemo, da je učinkovito vse, kar nam odvrača pozornost od razmišljanja o problemih oziroma nam zmanjšuje občutek pritiska.
Dolgoročna rešitev za svoj učinek potrebuje malo več časa, ampak je zato učinek dolgotrajnejši. Še pomembneje pa je, da z dolgoročno rešitvijo navadno spremenimo tudi življenjski slog oziroma navade. Tako se znatno zmanjša možnost ponovne težave.
Praktično vsi nasveti v knjigah s tovrstno tematiko posredno ali neposredno zmanjšujejo stres; celo zdrava prehrana učinkuje tako. Tudi na šport in wellness, počitek, spanje, sončenje in dihalne vaje lahko gledamo kot na učinkovite načine zmanjševanja stresa.
Najbolje pa je, če rešujemo zadevo pri vzroku. »Ko imamo občutek, da moramo teči še hitreje, se moramo ustaviti,« pravi starodavni rek. Ena od možnosti dolgoročnega zmanjšanja stresa je tudi sprememba frekvence, na kateri delujejo možgani.