Ne lotimo se novih stvari, ker že vse poznamo ali »vse vemo«
Kevin Trudeau je v svojem programu Your wish is Your Command navedel točke, potrebne za osvojitev novih znanj. Ena od prvih je tako imenovani indeks učljivosti.
Govori o povezavi med željo in pripravljenostjo na spremembo ter uspehom. Dokler ta indeks ni dovolj visok, ne bomo dosegali rezultatov – ker se ne bomo pripravljeni spremeniti, oziroma ne bomo dovolj zagnani za učenje.
Velikokrat znaša naš indeks učljivosti celo nič… kar pomeni, da sicer lahko preberemo nove informacije, vendar že vnaprej vemo, da jih ne nameravamo udejaniti in zatorej ne bodo povzročile nobene spremembe v našem načinu delovanja.
Indeks učljivosti je nič v naslednjih primerih:
-
- če dvomimo o informaciji, na primer, o njeni pristnosti ali koristnosti,
- če menimo, da ni izvedljiva v praksi,
- če menimo, da že vse vemo, zato informacije ne potrebujemo.
V vseh treh primerih se rast ustavi.
Dejstvo je, da že poznate večino tega, kar boste prebrali na tej strani. Dejstvo pa je tudi, da tega najverjetneje še ne udejanjate. Zato namen strani ni ponuditi še nekaj novih ali dodatnih informacij, temveč
utrditi tisto, kar že veste, oziroma prav te ideje pretvoriti v dejanja.
Ves čas bo zelo pomembna tudi motivacija za sledenje novi poti. Skrivnost dolgoročnega uspeha je v načrtnem ohranjanju začetnega navdiha. Zato so poglavja na tej strani narejena tako, da najprej dobite navdih – skozi številne razloge za spremembo – in šele nato sledijo vaje oziroma izvedba.Torej, ko se boste zalotili, da si boste rekli »To poznam«, si takoj postavite vprašanje: »Ali to že počnem? Kako lahko to védenje čim prej pretvorim v aktivnost?«
Najboljša pot je naslednja. Ko boste prebrali določeno poglavje in se vam bodo ideje zdele sprejemljive, se ne lotite takoj vaj. Raje stvari premlevajte toliko časa, dokler ne bo želja po delovanju postala zelo močna.
Na primer, ko boste prebrali poglavje o prehrani, bo verjetno najslabša odločitev takojšnje spreminjanje jedilnika. Veliko bolje bo, da najprej poskusite z drugimi, enostavnejšimi dejavnostmi, ob tem pa ves čas razmišljate, kaj in koliko dobrega vam prinaša nov pogled na prehrano.
V ta namen se lahko pomenite z ljudmi, ki so že na tej poti, oziroma s tistimi, za katere veste, da vas bodo podprli. Lahko kaj dodatnega preberete, morda naredite izpiske in jih v strnjeni obliki zapišete nekam, kjer jih boste pogosto prebrali, in podobno.
Cilj je, da se iz faze, ko si ob prebrani informaciji rečete »To že vem«, premaknete v zavedanje »Tole bi bilo pa res dobro zame«, oziroma »Tole bi mi pa res koristilo«. Potem je treba le še karseda negovati ta občutek.
Večkrat ko boste pomislili na to področje in večkrat ko vas bo prešinilo, koliko bi vam utegnile dejavnosti koristiti, bolj boste v sebi utrjevali razloge, ki govorijo v prid novi poti. Namreč, obstajajo samo tri možnosti:
- ali načrtno ustvarjamo okoliščine za spremembo; torej iščemo navdih in razloge, ki govorijo v prid novi poti,
- ali načrtno zavračamo novo pot (beri: prepričujemo se, zakaj je obstoječa pot boljša ali zakaj nam novost ne koristi),
- ali pa ostajamo pasivni in se pač prepuščamo okoliščinam, ki nas vodijo.
Najboljša je prva možnost, saj je to edini način, da v življenju dosežemo kaj več.
Seveda se bodo vmes oglašali tudi dvomi in izgovori, zakaj tega ne bi počeli. Ne posvečajte jim pozornosti, saj bo tisto, na kar boste osredotočeni, v vaši glavi postajalo čedalje večje in navidezno pomembnejše. Če boste v mislih preigravali vse morebitne težave ali se spraševali, čemu vse se boste morali na novi poti odreči, boste izgubljali naboj, navdih in energijo za to pot.
Če boste naravnani na rešitev, se vam bo zdela nova pot čedalje bolj logična in sprejemljiva. Sčasoma – lahko pa tudi že zelo hitro – bo prišel dan, ko boste ugotovili, da je nova pot v resnici edina prava usmeritev.
Takrat se bo tehtnica dokončno prevesila in to je pravi čas, da začnete izvajati večje spremembe. Do te faze pa izvajajte majhne korake, ki od vas ne zahtevajo pretiranih odločitev in prilagoditev.
Osvojitev novosti pa se lahko zgodi tudi zelo hitro; odvisno je tudi od vašega trenutnega stanja. Če že razmišljate o spremembah – na primer, če se zavedate, da ste premalo telesno dejavni in bi želeli na tem področju nekaj postoriti – boste morda le enkrat prebrali poglavje o telesni vadbi ter se podali na novo pot. Če do zdaj še niste razmišljali v to smer, pa si boste morda vzeli teden ali dva časa, da utrdite svoje prepričanje ter najdete motivacijo.
V vsakem primeru pa je pomembno, da negujete energijo, ki vas navdihuje za novo pot. Samo od vas je odvisno, kaj imate v mislih… in rezultat, ki bo sledil, bo direktna posledica vaše izbire: ste razmišljali o težavah ali o rešitvah oziroma koristih?