Negativni ioni
Negativni ioni – ključ do dobrega počutja, kajti krepijo imunsko obrambo telesa.
Naslednji dejavniki so škodljivi pozitivni ioni, ki so prisotni v stavbah, avtomobilih, mestih,… Ion nastane, če atom ali skupina atomov izgubi ali dobi elektrone. Manj elektronov v atomu ali molekuli pomeni pozitiven naboj – nastanejo kationi (pozitivni ioni); ob višku elektronov pa nastanejo negativni ioni ali anioni.
V kubičnem centimetru zraka je navadno nekaj tisoč negativnih ionov. Največ jih je v naravnem okolju: v gorah, ob morju, v gozdu… Na primer, ob Niagarskih slapovih je kar 100.000 anionov v kubičnem centimetru zraka, medtem ko jih je v kubičnem centimetru zraka v modernih stavbah zgolj sto ali manj.
Okoli 85% ionov telo vsrka skozi kožo in okoli 15% skozi pljuča.
Vsaka naša celica deluje kot električni generator, ki ga je treba oskrbovati z energijo. Pozitivni ioni in prosti radikali se obnašajo dokaj enako, ko gre za električno reakcijo oziroma učinek na celice, opozarja Ragnar. Prav tako, kot z antioksidanti uravnavamo proste radikale, bi bilo treba z negativnimi ioni uravnavati pozitivno nabite delce.
Negativni ioni krepijo imunsko obrambo telesa, ki zato postane odpornejše proti boleznim. Več ko je v krvi negativnih ionov, učinkovitejša je celična presnova. Če se ta upočasni in postane manj učinkovita, postanemo bolj dojemljivi za bolezni in se hitreje staramo.
Ko je v zraku med 5.000 in 50.000 negativnih ionov na kubični centimeter, se poveča imunska odpornost telesa. Če se količina ionov poveča na 100.000 do 500.000 na kubični centimeter, pa lahko celo pomagajo lajšati bolezni.
Ragnar zapisuje, da je tudi Ameriški inštitut za raziskovanje raka (US National Center Institute) uvidel pomen negativnega naboja v zdravih celicah. Nasprotje tega je zmanjšanje negativnega naboja ali celo sprememba v pozitivnega, kar se dogaja v malignih celicah. »Negativni ioni pospešijo dovod kisika v možgane, ker prinaša večjo živahnost, več mentalne energije in blaži umsko otopelost,« piše Pierce J. Howard v knjigi The Owner’s Manual fo the Brain.
Poleg tega lahko pozitivni ioni pripomorejo k zakisanosti telesa. »Negativni ioni povzročajo v telesu alkalno reakcijo, pozitivni pa kislo.« pravi Ragnar.
Ob povečani količini pozitivnih ionov možgani izločajo več hormona serotonina. posledica je večja občutljivost, na primer, na vreme. Po drugi strani lahko povzročajo hiperaktivnost, ki vodi do izčrpanosti. Posledica je lahko splošno hormonsko neravnovesje v telesu.