Omejimo stik z negativnostjo
Negativno razmišljanje izvira iz delovanja po principu najmanjšega odpora. Veliko laže je nekomu očitati, da nima prav, kot pa z lastnim zgledom pokazati, kako se stvari streže. Zato se na vsakem koraku srečujemo z ljudmi, ki kažejo s prstom na druge. Kdo je kriv, kdo je naredil napako, kdo ni upošteval navodil, kdo se je obnašal drugače, kot velevajo družbene norme in tako naprej.
Ob izpostavljenosti tovrstni navlaki je težko verjeti v uspeh in ostati osredotočen na potencial ter zbran in motiviran za doseganje ciljev.
Vendar je tudi to stvar izbire. črnogledost in občutek nemoči sta velikokrat le posledica nakopičenih strahov, dvomov, skrbi in negotovosti, ki smo jih prevzeli iz okolja.
Če želimo v trenutku zmanjšati črnogledost in stres, prenehajmo spremljati dnevne novice. To je zgolj navada – ali razvada – ki ne koristi popolnoma ničemur. Spomnimo se, vsak strah povzroča odklop imunskega sistema ter ovira vzdrževanje in obnovo celic.
Ali so novice kaj drugega kot sejanje strahu? Ko boste naslednjič odprli dnevni časopis ali gledali televizijska poročila, bodite pozorni na to, kolikšen delež novic v vas vzbudi strah. Ni nujno, da je ta strah zelo velik, dovolj je že, da novica ne podpira prijetnih občutkov in nas toliko vrže iz tira, da ne vztrajamo več v pozitivni naravnanosti do življenja, do ljudi, do svojih ciljev in želja.
Kaj bomo zamudili, če ne bomo prebrali časopisa ali gledali poročil?
Poskusimo en dan preživeti brez vseh splošnih informacij in novic. Ugotovili bomo, da nam popolnoma nič ne manjka. In darila bodo velika: naše misli bodo bolj zbrane, dalj časa bomo motivirani, okrepili si bomo koncentracijo in voljo (ker bomo navadi rekli »ne«) in še in še.
Dodatna nagrada pa bo vsaj pol ure prihranjenega časa, ki ga lahko izkoristimo za sprehod, branje, počitek, ukvarjanje s konjičkom … Praktično vse, kar bomo počeli namesto spremljanja grozljivke (beri: osrednjih novic), bo korak naprej oziroma izboljšanje.