Pijača, kajenje in razstrupljanje
Na pijače bodite pozorni. Če boste omejili vnos sladkanih brezalkoholnih pijač, ne morete zgrešiti. Seveda enako velja za alkohol in pretirano uživanje kofeina, ne le v kavi, temveč tudi v čajih, brezalkoholnih pijačah, čokoladi in tako naprej. Dr. primarij Petar Borović je zagovornik življenja brez kave in alkoholnih pijač. V Srbski oddaji Zdravje je v naših rokah je poglobljeno in razločno razložil dobre in slabe lastnosti kave in alkoholnih pijač, ki si jih lahko ogledate na spodnjih povezavah.
Kava:
Alkohol:
Kajenje sicer ne spada na jedilnik, a mnogi si namesto obroka raje prižgejo cigareto. Če opustite to zelo škodljivo navado, boste telesu naredili izjemno uslugo. Pa ne samo sebi. Pasivni kadilci so izpostavljeni zelo veliki nevarnosti!
Pasivnega kajenja ne povezujejo le z rakom pljuč, temveč tudi ishemično boleznijo srca, težkimi boleznimi dihal, astmatičnimi napadi, boleznimi srednjega ušesa pri otrocih, nizko porodno težo, sindromom nenadne smrti novorojenčkov, možgansko kapjo, rakom nosu, spontanim splavom, neugodnim učinkom na učenje in vedenjski razvoj pri otrocih, rakom (najpogosteje levkemijo) pri otrocih, rakom materničnega vratu in tako dalje. Dr. primarij Petar Borović pritrjuje, da kajenje uničuje zdravje ne le kadilcem, temveč vsem, ki so v neposredni bližini z njimi.
Zatorej, če nam ni dovolj velika motivacija lastno zdravje, pomislimo na zdravje vaših najdražjih.
In še korak za odločne: poskusite se en dan postiti. To pomeni, da štiriindvajset ur ne uživamo hrane, temveč samo pijemo. Sliši se huje kot je v resnici, saj sokovi v bistvu nadomestijo hrano. Lahko si pomagamo tudi z nesladkanim toplim čajem, ki nam bo dal občutek sitosti. Za mnoge zagovornike posta pa je pravi le tisti, pri katerem se pije samo voda.
Najlažji pristop k postu je naslednji: prvi dan se dobro najemo pri kosilu, po štirinajsti uri ne jemo ničesar več. Naslednji dan pa v bistvu le izpustite zajtrk.
Post je ena od oblik razstrupljanja telesa. Ko dan za dnem od telesa zahtevamo, da predela vse, kar pojemo in popijemo, poleg tega pa ga izpostavljamo tudi drugim škodljivim snovem (na primer z dihanjem) mu lahko pomagamo izločiti snovi, ki se kopičijo v njem in jih ne more sproti izločiti.
Razstrupimo lahko celotno telo, posamične organe (jetra, ledvica, kri, črevesje…), ali pa se osredotočimo na dejavnike, ki obremenjuje telo (zajedavci, težke kovine…).
Po drugi strani je pa treba vedeti, da je najbolje živeti tako, da sploh ne bo treba razbremenjevati in razstrupljati telesa.
Sorodne povezave: