Pomembno! Pred vsako vadbo pripravimo telo na povečan napor
Še nekaj besed o varnosti. če ste v rizični skupini – na primer, če ste poškodovani ali bolni, če imate srčni spodbujevalnik, ste noseči in podobno – se pred prvo vadbo vsekakor posvetujte z zdravnikom. Ne glede na vse pa na začetku ogrejte telo.
V ta namen lahko uporabite vaje, ki ste jih izvajali pri telovadbi v šoli. Razdelimo jih lahko v dve veliki skupini: razgibavanje sklepov in ogrevanje oziroma raztezanje mišic.
V razgibavanje sklepov sodijo razgibavanje vratu, kroženje z rokami v ramenih, komolcih in zapestjih, kroženje z boki, s koleni (dlani položite na kolena in izvajate vodoravne krožne gibe) ter z gležnji (stopalo postavite s prsti na tla in ga vrtite tako, da so prsti pri miru, s petnim delom pa izvajate vodoravne krožne gibe).
Za razgibavanje bokov lahko uporabite tudi predklone in odklone telesa. Predklon naredite tako, da roke iztegnete predse v vodoravni položaj, nakar sežete proti tlom in se s konicami prstov na roki dotaknete tal. Noge imate ves čas iztegnjene, torej jih v nobeni fazi ne pokrčite. Predklon izvajajte tako daleč, da začutite zatezanje mišic v stegnih in mečih; morda boste prišli z rokami samo do kolen, a tudi to je dobro. Potem vztrajajte v tem položaju nekaj sekund, nakar se vrnite v osnovni položaj. Naredite deset ponovitev.
Za odklon postavite noge nekoliko širše od širine ramen, roke pa uprite v bok. Dvignite levo roko nad glavo in z njo sezite čez glavo na desno stran. Gibu naj sledi tudi odklon telesa v pasu.
Vaje si lahko izmislite tudi sami. Pazite le, da ne boste pretiravali. Po koncu razgibalnih vaj bi morali čutiti pospešen pretok energije in večjo povezanost telesa. Navadno boste čutili tudi prijetno toploto.
Te vaje boste pozneje izvajali tudi kot samostojni sklop, saj je treba telo tudi redno razgibavati. Ogledali si jih bomo v okviru petega koraka. Če so vam všeč, jih lahko že zdaj izvajate nekoliko bolj sistematično ter dalj časa.