Postajamo kultura »magične tablete«
Spomnimo se televizijskih oglasov. Rdeča nit večine reklam je »instant rešitev«, ki bo brez naprezanja in brez vsakršnih sprememb zagotovila odlične rezultate. Iščete najboljši pralni prašek? Imamo rešitev… najnovejši opere pri še nižjih temperaturah, vse madeže in še manj ga porabimo. Hujšanje? Nič lažjega – nalepite si obliž, spijte okusen čaj ali vzemite tabletko… ob tem pa še naprej posedajte pred televizorjem in pojejte vse, kar lahko; vitka linija je zagotovljena.
Zadeva je sicer videti nedolžna, vendar se v ozadju tega pristopa skriva prepričanje, ki nas drži v šahu in iz katerega izvira srž težave: ob vsakem problemu se bo našel nekdo, ki nam bo ponudil hitro, nebolečo in odlično rešitev, ki bo v trenutku zasenčila drugo možnost, pri kateri je treba vložiti nekaj energije ali spremeniti življenjske navade.
V bistvu si mnogi skozi tovrstno prizmo predstavljajo idealno življenje: »Še naprej bom vse počel enako, kot počnem sedaj. Ko pa se bo pojavil problem, ga bo »že kdo« rešil… tako, da mi ne bo treba niti s prstom migniti.«
Tovrstna miselnost nam je tako zlezla pod kožo, da postajamo imuni za vse, kar od nas zahteva zavzeto delovanje. Načrtno, dolgoročno in dosledno vlaganje energije za mnoge ni niti več ena od opcij, kaj šele realna možnost. Privlačijo nas zgolj hitre rešitve, ki od nas zahtevajo morda le trenutno angažiranje… ali pa še to ne.
Nevarnost, ki se skriva v takšnem zavestnem ali nezavednem pričakovanju, je prenos odgovornosti na nekoga drugega. S tem se obračamo stran od vzrokov za nastalo situacijo. Če je, na primer, prekomerna teža posledica neprimernega prehranjevanja in pomanjkanja telesne dejavnosti, ne bomo rešili problema z obližem. Morda celo v resnici obstaja rešitev, da nam nek prehranski dodatek, čaj ali kaj podobnega omogoči »kurjenje« maščobnih tkiv – vendar ob tem pozabljamo, da pri hujšanju ne gre zgolj za lep videz.
Vitka linija oziroma pravilno razmerje med maščobnim in mišičnim tkivom je pomembno tudi za zdrave notranje organe, gibčnost sklepov, zdravo ožilje, trdne kosti in močne mišice, ki bodo sposobne nositi telo, in tako dalje. Lepo telo je le prijeten »bonus« oziroma dodatna nagrada…
Zato ne zanemarjajmo dejstev. Rešitve, ki ne zajemajo celotne slike, so lahko zelo varljive, saj nam vzbujajo občutek lažnega ugodja, s čimer nas ohranjajo pasivne.
Omenili smo že primerjavo telesa z vozilom; če lepo skrbimo za avto, bo ta lepo poskrbel za nas, ko ga bomo potrebovali. Podobno je s telesom. Dokler bomo skrbeli zanj, se bo odzivalo na naše želje. Vendar pa obstaja bistvena razlika med telesom in avtomobilom: ko se slednji pokvari, mu lahko zamenjamo dotrajani del. Pravzaprav lahko obnovimo celega, če je treba.
Pri telesu to ni mogoče. Na voljo imamo le eno srce, ena pljuča in jetra, dve ledvici… Bolj ko bomo skrbeli za svoje organe, dlje in bolje nam bodo služili.
Morda je prišel čas, da se začnemo drugače obnašati do telesa. Za to je vedno potrebno prevzemanje odgovornosti ter zavedanje, kakšne kratkoročne in dolgoročne posledice prinašajo vsa dejanja, s katerimi vplivamo na telo.