Praktično delo s telesom
Na hitro si oglejmo še način, kako se znanje uvaja v prakso. Kot rečeno, temelj vsega so vaje. Zanje potrebujete predvsem motivacijo. Za naslednje tri vaje posebnega znanja ne potrebujete, saj so zastavljene tako, da se jih lahko lotite brez izkušenj.
Če na nekem področju že izvajate določene dejavnosti, lahko začetne vaje preskočite oziroma si jih priredite. Vendar to resnično počnite izključno v primeru, da omenjeno dejavnost dejansko obvladate in se ji posvečate redno, torej dnevno. Če ste vajo, ki je opisana na tej strani, »že nekoč enkrat opravili«, to ne šteje.
Iztočnica za motivacijo bo vedno zavedanje o trenutnem stanju in o potencialih, ki so nam na voljo. Preden se lotimo prve vaje, si razjasnimo, zakaj nam zavedanje sploh koristi.
Zavedanje nam prinaša streznitev in analizo situacije. Ob prebuditvi zavedanja prekinemo avtomatični tok delovanja ter posežemo v proces z novo, načrtno dejavnostjo. Na primer, ko se začnemo na področju financ zavedati, da moramo do konca meseca zbrati določen znesek, bomo najprej preverili, koliko denarja še imamo na voljo, za kaj vse ga bomo do konca meseca potrebovali, pri katerih stroških lahko privarčujemo in kje še lahko dobimo dodatni denar, če ga bomo potrebovali.
S tem smo prekinili avtomatični proces zapravljanja, ki se odvija tako rekoč sam od sebe, ter z namenskim varčevanjem oziroma s smotrnim ravnanjem z denarjem načrtno dosegli cilj.
Tako lahko preprečimo mnoga dejanja, ki bi se sicer zgodila avtomatično, oziroma si ustvarimo nove okoliščine.
Enako bomo razmišljali pri odnosu do telesa. Tudi na tem področju se morda obnašamo avtomatično… zdaj pa je prišel čas, da se vprašamo, kako naša dejanja vplivajo na telo.
Ključno vprašanje, ki ga prinaša zavedanje, je: Kako lahko pomagam telesu, da bo dobilo, kar potrebuje… in ga bom pri tem čim manj obremenjeval.
Zavedanje lahko v nas prebudi pozitivne ali negativne občutke. Navadno je tako, da na začetku prebudimo slabe občutke, saj spoznamo, da do zdaj najverjetneje nismo ravnali ravno optimalno. Ali pa nas celo zapeče vest.
To je povsem naravno. Vendar se ne smemo vdati temu občutku. Raje pomislimo na potencial, ki ga imamo na voljo. Manj ko smo na določenem področju do zdaj skrbeli za telo, večji potencial nam je na voljo.
Ali pa si lahko rečemo: »Če sem preživel s takim odnosom do telesa do danes – in sem glede na svoja dejanja še relativno zdrav – koliko se bo šele izboljšalo moje stanje, ko se bom zavestno ukvarjal s telesom in mu dovajal, kar potrebuje, ter ga načrtno razbremenjeval…«
Skratka, osredotočeni bodimo izključno na potencial, ki ga do zdaj še nismo izkoristili. Ta pa je ogromen. Verjetno boste v vsakem poglavju našli vsaj kakšno stvar, ki jo lahko še dodatno nudite telesu, tudi v primeru, če že zdaj lepo skrbite zanj.
3 – vaje
-
Zavedanje o potencialu zdravja
-
Ali se lahko vidite kot zdrave, mladostne in vitalne?
-
Odkrivanje, kaj dobrega že počnete za telo