Prehrana - prebava, presnova, izločanje
Strokovnjaki ocenjujejo, da je napačno prehranjevanje eden najpogostejših vzrokov zdravstvenih težav. Podobno kot pri stresu, se tudi na tem področju najdejo raziskovalci, ki v hrani vidijo rešitev za domala vse zdravstvene tegobe in celo za ohranitev mladostnosti.
Najpogostejše napake pri prehranjevanju so tri:
- Preveč pojemo,
- Nepravilno razporejamo obroke,
- Ne uživamo dovolj kvalitetnih sestavin, temveč velikokrat potešimo lakoto z nepravilno oziroma. nezdravo hrano.
Hrana lahko močno obremeni telo. Prebava, presnova, izločanje… za vse te dejavnike telo potrebuje energijo, ki bi jo sicer lahko uporabilo za obnovo, samozdravljenje in ostale koristne procese.
Ne zavedamo se, da z zadovoljevanjem okusa istočasno v telo vnesemo snov, ki se mora potem razgraditi, presnoviti in izločiti. Bolj ko se prehranjujemo brez pravega zavedanja, večja je verjetnost, da s hrano močno obremenimo telo.
Idealni način prehranjevanja je zelo logičen. Telesu damo hrano, ki vsebuje čim več gradnikov, in to takrat, ko jo telo potrebuje. Torej, dobro je uživati čim manj snovi, ki telesu ne koristijo in jesti zmerno.
Pomembna je tudi oblika hrane, ki jo uživamo. Hrana se najlažje premika skozi telo v kašasti obliki, kar pomeni, da se mora vsa trda hrana najprej razgraditi. Pri tem lahko telesu pomagamo z uživanjem enostavno razgradljive hrane. Namig: “če vsak grižljaj zelo dobro prežvečimo in prepojimo s slino, izdatno pomagamo telesu.”