Študija o stoletnikih
Znanstveniki se že dolgo trudijo najti skupni imenovalec najstarejših ljudi. Oglejmo si nekaj raziskav.
Veliko stoletnikov živi na japonskem otoku Okinava. Druži jih naslednje:
- nizkokalorična hrana s poudarkom na zelenjavi, ribah in soji. Uživajo tudi manj maščob;
- vse življenje so zmerno telesno dejavni;
- na stara leta uživajo močno podporo skupnosti;
- imajo dobro – in po ceni, ki si jo lahko privoščijo – zdravstveno oskrbo, ki združuje zahodno medicino z vzhodno, temelji pa na preprečevanju obolenj.
Naslednja raziskava poleg prebivalcev Okinave vključuje tudi stoletnike ameriške regije Nova Anglija. Njihove glavne skupne značilnosti – ki pa ne veljajo za vsakogar – so:
- zdravje v mladosti, ki s starostjo ne peša, temveč se ohrani;
- so vitki in vitalni; le redki stoletniki imajo kakšen odvečen kilogram;
- ne kadijo;
- dobro obvladujejo stres; to ne pomeni, da ga ne doživljajo, vendar ne dopuščajo, da bi jih življenjske situacije potrle, temveč se hitro prilagajajo in živijo naprej;
- so manj napet, imajo več samozavesti, so pozitivno naravnani do življenja in si stvari ne ženejo (preveč) k srcu;
- prihajajo iz različnih okolij in z različnimi navadami; med stoletniki so bogati, revni, vegetarijanci, vsejedi in celo ljudje, ki prisegajo na mastno hrano;
- več kot polovica stoletnikov izhaja iz družine, v kateri so predniki doživeli sto let;
- so zbrani in umsko dejavni.
Univerza v ameriški državi Georgia pa je v raziskavi o stoletnikih v svoji državi ugotovila naslednje splošne skupne točke:
- skrb za zdrave navade; v veliki večini nimajo prekomerne telesne teže, ne kadijo in ne uživajo alkohola prekomerno;
- ostajajo dejavni;
- redno se prehranjujejo (s poudarkom na zajtrku), uživajo nekoliko več hrane, bogate z vitaminom A, ne izvajajo shujševalnih kur in imajo ves čas enako telesno težo. Uživajo polnovredno mleko in klasična živila (ne dietnih);
- v življenju niso imeli kroničnih bolezni;
- navadno so razmeroma dominantni, odgovorni, praktični in sproščeni ter ne prelagajo odgovornosti na druge;
- nimajo klinične depresije.
Tudi za ostale vitalne stoletnike – ki živijo v Andih v Ekvadorju, ob črnem morju v Rusiji in v himalajskem pogorju severnega Pakistana – velja podobno: jedo nemastno hrano in imajo aktivno in odgovorno vlogo v skupnosti, skupnost pa jih spoštuje.
Na dolgo življenje vpliva več dejavnikov
Iz vsega tega lahko jasno razberemo, da je naša funkcionalna starost kombinacija različnih vsakodnevnih dejavnosti. Pomembno je, da na zadevo ne gledamo preozko, temveč upoštevamo vzajemni vpliv različnih dejavnikov.
Namreč, nekateri raziskovalci pogosto želijo izločiti samo en dejavnik in ga predstaviti kot edinega pomembnega. Največkrat je to prehrana.
če bi na dolžino življenja vplivala le prehrana, bi najdlje živeli ljudje, ki pojedo malo, hrana pa je skrbno izbrana in ekološko pridelana, torej brez pesticidov, herbicidov in ostalih škodljivih kemičnih pripravkov. Vendar je v praksi drugače.