Urjenje v hvaležnosti
Smeh pozitivno vpliva na zdravje, nas čustveno prečisti in s tem poveča izločanje endorfinov, kar nam pomaga da ostajamo resnično srečni. Če se bomo vsakodnevno – vsaj deset minut – smejali, se bomo zaradi teh smejalnih navad zelo spremenili.
Urjenje v hvaležnosti kar tako – Čudovita vaja benediktinskega meniha:
Vsak dan si izberimo temo dneva, na katero se osredotočimo. Če izberemo na primer vodo, potem bodimo vsakokrat ko si umivamo roke, pomivamo posodo, zalivamo rastline ali si ščetkamo zobe pozorni na vodo in bodimo spoštljivi do nje.
Služi naj nam tudi kot opozorilo, da smo v danem trenutku resnično navzoč in prežeti z iskreno hvaležnostjo. naslednji dan izberimo zvok in spet naslednji dan nekaj drugega…
Zahvaljujmo se!
Vsak večer, preden gremo spat, naštejmo pet stvari, za katere smo bili tisti dan hvaležni, in opazujmo, kako se počutimo, ko se naslednje jutro prebudimo.
Orodja izvedencev pri HeartMath –
Spoštovanje in hvaležnost sta osnovni pogoj, če želimo postati arhitekt vse večje sreče in svoje lastne izpolnitve.
Vaja – Urjenje v hvaležnosti – Tehnika hitrega usklajevanja srčnega utripa
Ta tehnika učinkovito preusmeri naša čustva in nas poveže z močjo našega srca, da bi se tako laže osvobodili stresa, dosegli čustveno ravnovesje in hitro izboljšali svoje počutje. Ko bomo to tehniko obvladali, bomo zanjo potrebovali le minuto.
1.korak: Osredotočite se na srce
Nežno usmerimo svojo pozornost na področje okoli serca. Če želimo, si lahko pomagamo tako, da na srce položimo dlan. Če nam misli iz navade uhajajo drugam, jih vedno znova preusmerimo nazaj na srce.
2.korak: Dihajmo s srcem
Ko se osredotočimo na predel srca, si predstavljajmo, da zrak, ki smo ga vdihnili, priteka v ta predel in ga nato zapušča. To nam bo pomagalo, da bomo bolj osredotočeni na naše misli in energijo, naše dihanje in utripanje srca pa se bosta laže uskladila. Dihajmo počasneje in globlje, dokler ne bomo dihali umirjeno in enakomerno, vendar ne pregloboko in ne prisiljeno. Dihajmo toliko časa dokler ne najdemo naravnega notranjega ritma, ob katerem se počutimo prijetno.
3.korak: Čutimo s srcem
Medtem ko še naprej umirjeno dihamo, se spomnimo kakšnega pozitivnega občutka oziroma, časa, ko smo se v sebi počutili dobro. Poskusimo podoživljati tisti občutek. To je lahko občutek naklonjenosti ali skrbi za nekoga, ki ga imamo še posebno radi, ljubezni do domačega ljubljenčka ali navdušenja nad mestom v naravi, ki nam je zelo všeč, ali pa nad kakšno dejavnostjo, pri kateri se zabavamo. Dovolimo si začutiti dober občutek naklonjenosti ali skrbi. Če ne moremo občutiti ničesar, je čisto v redu, samo poskušajmo najti iskren odnos naklonjenosti ali ljubezni. Potem ko najdemo pozitivni občutek ali naravnanost, pa ju lahko vzdržujemo tako, da se še naprej osredotočimo na srce, skozenj dihamo in z njim čutimo.