Voda je najpomembnejše hranilo
Voda je najpomembnejše hranilo, kljub temu da nima energijske vrednosti. Nezadostno pitje vode prinese večje posledice, saj dehidracija negativno vpliva na zmogljivost celotnega organizma. To še posebno velja za športnike in rekreativce, kajti tekom aktivnosti izgubljajo bistveno več tekočine preko znojenja.
Voda v telesu sodeluje pri kemijskih reakcijah, pri presnovi hrane v energijo, pri čiščenju telesa z odstranjevanjem raznih toksinov in drugih stranskih presnovnih procesov. Voda ima tudi pomembno vlogo kot sestavina krvi, kjer prenaša hranila in kisik po telesu.
Občutek žeje je prepozen znak, saj smo takrat dehidrirani že okoli 2 % (to pomeni da telo težko 80 kg izgubi že 1,6 kg). Občutek žeje je v bistvu simptom dehidriranosti. Raziskave na mišičnih vlaknih so pokazale, da v primeru, ko mišico dehidriramo za 3 % izgubimo 10 % kontraktilne moči in 8 % hitrosti krčenja mišičnih vlaken (Colgan, 1986).
»Veliko izgubljene vode škodi, ne koristi!«
Dehidracija še dodatno pospeši dvig temperature v telesu. Bolečine in krči v mišicah so prav tako posledica dehidracije.
Voda in hidracija
S povečanim znojenjem poleg vode iz telesa izgubljamo tudi različne snovi, predvsem elektrolite – snovi, ki so raztopljene v naših tekočinah in nosijo ogromno življenjsko pomembnih funkcij. Glavni elektroliti so natrij, kalij in klorid. Pri športni aktivnosti izgubljamo veliko več vode kot elektrolitov – naše telo varčuje z elektroliti, kar pomeni, da pridemo v stanje elektrolitskega presežka, ne pomanjkanje, kot nam želijo povedati mnogi oglaševalci.
Najpomembnejše vprašanje za redno aktivne je “vzdrževanje hidracije“. Hitrejša utrujenost in izgubljanje koordinacije je prav tako posledica dehidracije telesa. Dehidracijo lahko preprečimo z rednim in zmernim vnašanjem tekočine pred, med in po telesni aktivnosti. Žeja ni zanesljiv pokazatelj dehidracije!
Kako lahko spremljamo nivo tekočine v telesu?
- Stehtajmo se pred in po treningu;
- Popijmo štiri kozarce vode za vsak kilogram izgubljene telesne teže;
- Preverimo barvo urina: temno-rumena barva nam sporoča da smo dehidrirani – bledo-rumen ali brezbarven urin pa nam sporoča, da smo pred stanjem dehidracije.
“Kofein in alkohol sta zelo močna diuretika – tisti, ki uživajo tovrstne pijače imajo bledo-rumen ali brezbarven urin, tudi ko so že dehidrirani!”
Ni vseeno, kakšno vodo pijemo! Zelo popularni so filtrirani vrči, ki kar dobro prečistijo vodo. Žal pa je ta voda zelo kisla. Na trgu obstaja nekaj pripravkov, ki dvignejo bazičnost vode in s tem pripomorejo, da je filtrirana voda veliko primernejša za pitje. Malo dražji so ionizatorji vode, ki zagotavljajo čisto in alkalno ionizirano vodo.
Več podrobnosti o vodi si lahko preberete tukaj.