Kaj se dogaja, ko ne pijemo dovolj
Če telo zazna pomanjkanje potrebne količine vode, temu prilagodi svoje delovanje. Vodo pošlje v vitalne organe, ki opravljajo za življenje pomembne funkcije. Najprej poskrbi za možgane, ostali organi pa prejemajo vodo sorazmerno glede na pomembnost njihovih funkcij.
Celice, ki trenutno niso nujno potrebne za vzdrževanje življenja, vode ne bodo dobile, zato bodo dehidrirale. Te celice telo zavestno žrtvuje na račun ohranjanja delovanja pomembnejših organov.
Ob pomanjkanju vode v telesu se spremeni delovanje žlez, kar poruši celotno ravnovesje telesa. Tudi struktura celičnih membran se spremeni, zato encimi ne morejo oskrbeti celice. V tem stanju celica ne more učinkovito izrabljati vitaminov, mineralov, maščob in ogljikovih hidratov, zato ne more delovati optimalno.
Ker se veliko vode izgubi pri dihanju, telo izvede protiukrep: ustvari histamine, ki zapirajo pore v pljučnih kapilarah. Tako dihanje postane oteženo in posledično izgublja manj vode. Zato naj oteženo dihanje ne bi bilo bolezenski simptom ali bolezen, temveč logična posledica prilagoditve telesa nujnim okoliščinam ob pomanjkanju vode.
Poleg tega se ob pomanjkanju tekočine spremeni kislo-bazično razmerje v telesu, saj sveža voda omogoča potrebno bazičnost. Posledica je oteženo delovanje ledvic, kar lahko vodi tudi do poškodb.
Če telo ne dobiva dovolj sveže vode, je prisiljeno hraniti tisto vodo, ki je že v njem. To je tako, kot če bi natočili vodo v kad, nakar bi se dan za dnem namakali v njej ter se umivali z isto, umazano vodo.
Če telo ne izloča vode, ne more učinkovito odstranjevati strupov iz telesa, zato se začnejo kopičiti v maščobnih tkivih. Čez čas, ko se ta maščoba razgradi, se strupi znova sprostijo v telo. Posledica je zakisanost telesa.