Pomanjkanje aktivnosti
Strokovnjaki domnevajo, da je vsaka osma smrt v Ameriki – oziroma več kot četrt milijona smrti vsako leto –direktna posledica kronične bolezni, ki je nastala zaradi pomanjkanja telesne dejavnosti. Ameriški zdravnik Michael F. Roizen opozarja, da se ljudje, ki ne telovadijo, počutijo starejše in umirajo mlajši.
Neaktivni ljudje so bolj izpostavljeni učinku stresa in stiskam. Pomanjkanje vadbe daje občutek pomanjkanja energije in lahko vodi do depresije. Ker imunski sistem deluje slabše, so ljudje pravzaprav bolj izpostavljeni vsem bolezenskim tveganjem.
Če ne telovadite, ste znotraj bolj izpostavljeni določenim oblikam raka, vključno z rakom dojk in debelega črevesa. Tudi ameriški zdravnik Gary Null v knjigi Power Aging opozarjana povečano tveganje za pojav raka, ki pa se zmanjša že z minimalno telesno dejavnostjo.
Če ne telovadimo, ustvarimo v telesu tudi množico bolezni, od kostnega raka, ki je v bistvu rak imunskega sistema, do mehčanja kosti, osteoporoze in celo levkemije. Pomanjkanje vadbe vodi tudi do katarja debelega črevesa, arterioskleroze, zaprtosti in drugih težav, opozarja Peter Ragner v knjigi How Long do You Choose to Live. Če nismo telesno dejavni, ne krepimo sklepov in kosti, zato so bolj izpostavljeni zlomom. »Ni res, da (osteoporozni bolniki) padejo in si zlomijo kosti, temveč si najprej zlomijo kosti in potem padejo.« dodaja Ragner.
Pri ljudeh, ki redno vadijo (predvsem z utežmi) je mnogo manjša možnost, da bi padli in si zlomili kosti. Brez vadbe tudi ne vzdržujemo občutka ravnotežja, kar pomeni še dodatno tveganje za padce.
To je še posebno velik problem pri starostnikih, saj je zlom kolka huda poškodba. Po podatkih, ki jih navaja docent dr. Tomaž Kocjan v publikaciji: “Vse kar mora vedeti o osteoporozi, pomeni zlom kolka enako tveganje kot rak dojke, saj skoraj vsak četrti poškodovanec umre že v prvem letu po zlomu.“
Ameriška Agencija za prehrano in zdravila (Food and Drug Administration) je objavila, da je vsak četrti Američan premalo telesno dejaven. Ti ljudje imajo 35% več možnosti za povišanje krvnega tlaka. Ker se premalo zavedajo, kako pomembno je skrbeti za telo, se povečini tudi nepravilno prehranjujejo.
Glede na raziskave imajo ljudje, ki niso telesno dejavni, 30 do 50% več možnosti, da zbolijo za srčno žilnimi boleznimi, pa tudi z Alzhemirejevo boleznijo, demenco in diabetesom.
Če nismo telesno dejavni, se poveča še tveganje za kap, lahko se pojavijo ali povečajo bolečine v spodnjem delu hrbta, povišan krvni tlak, in povišan holesterol. Prav tako so izrazitejši simptomi menopavze, bolečine pri artritisu ter predmenstrualne težave, vključno z napenjanjem, glavoboli in občutkom tesnobe.
Tisti, ki ne telovadijo, imajo večji apetit in lahko hitreje pridobijo telesno težo. Posledica ni le neprivlačno telo, temveč tudi bolezni, slaba samopodoba ter omajana samozavest. Študija je celo pokazala, da sta povečanje telesne teže in količina telesne maščobe pri ženskah po menopavzi lahko prvi korak do raka dojk.
Prevelika telesna teža tudi resno ogroža jetra. V ameriški reviji Fabily Practice News je Mitchel L. Zoler zapisal, da imajo ljudje s preveliko težo 200% večjo možnost za poškodbo jeter, tisti z močno preveliko težo pa celo 400%. Debelost je vzrok za bolezni jeter pri vsakem drugem pacientu. Za primerjavo: alkohol je povzročitelj bolezni le v 6% primerov, debelost pa kar v 52% primerov.
Navsezadnje, če nismo telesno dejavni, imamo veliko večjo možnost, da bomo na stara leta potrebovali oskrbo. To pomeni, da bomo odvisni od drugih ali da bomo prisiljeni (predčasno) oditi v dom za ostarele.
Roizen poudarja, da telesna vadba ne koristi samo nam, temveč vsej družini. V bistvu je izražanje ljubezni do otrok, saj jim bomo lahko pomagali vzgajati in paziti njihove otroke, namesto da bi morali oni skrbeti za nas.