Ali količina kakovostnega spanja vpliva na našo mladostnost?
Medtem, ko se telo stara, hipofiza proizvaja čedalje manj rastnega hormona. Strokovnjaki domnevajo, da ga vsako desetletje odraslega življenja proizvede 14% manj. Če ste stari, na primer, šestdeset let, ga telo proizvaja že zelo malo, zato naj bi starejši ljudje tudi manj spali.
Doktor Robin H. Naimen je zapisal v knjigi Healing Night, da moški pri petindvajsetih letih navadno preživi okoli 20% noči v fazi trdnega spanca. Ko je star petintrideset let, se ta čas zmanjša na skromnih 5% prespane noči, kar je povezano s 75% zmanjšanjem izločanjem rastnega hormona.
V starosti petdeset let moški skorajda ne doseže več stopnje globokega spanca, izločanje rastnega hormona pa je komaj zaznavno.
Vzrok je v nakopičenem stresu, ki vpliva na izločanje hormonov in delovanje žlez. Posledica je pospešeno izločanje stresnega hormona kortizola.
Ali količina kakovostnega spanja vpliva na našo mladostnost? Čeprav je razširjeno mnenje, da se s starostjo zmanjšujeta količina in kakovost spanca, je resnica ravno obratna, pritrjuje Naiman. Staramo se zato, ker ne spimo dovolj. »Nedavne raziskave so pokazale, da so znaki prezgodnjega staranja v resnici simptomi kroničnega pomanjkanja spanja,« še dodaja.
Količina kakovostnega spanja torej direktno vpliva na našo mladostnost.
Včasih so tudi menili, da je nespečnost posledica depresije, raziskave pa so pokazale, da je velikokrat obratno: nespečnost lahko povzročijo depresijo.
Pomembno je tudi dognanje, da je pomanjkanje spanja lahko direktno povezano s poslabšanjem zdravja. Povsem opozarjajo na povečanje tveganja za diabetes, bolezni srca in povečanja telesne teže. V reviji Sleep je leta 2004 pisalo, da je med ženskami, ki spijo manj kot pet ur, občutno višja stopnja smrtnosti kot pri ženskah, ki spijo sedem ur na noč.
Strokovnjak za spanje doktor Lawerence J. Epstein avtor knjige A Good Night’s Sleep (ki je izšla v sodelovanju z Harvardsko medicinsko fakulteto) piše da; »Kratkotrajno pomanjkanje spanca lahko povzroči glavobole, prehlade in želodčne težave, dolgoročno pa povečanje telesne teže, diabetes, bolezni srca in krajše življenje.«
Že tri zaporedne neprespane noči lahko drastično vplivajo na zdravstveno stanje. Lahko se pojavijo ali poslabšajo glavoboli, želodčne težave in otekline sklepov že v primeru, če tri zaporedne noči spite manj kot pet ur.
Druga študija je pokazala, da se po treh zaporednih nočeh s po štirimi urami spanja pojavijo težave v presnovi, kakršne spremljajo staranje. Istočasno se poviša raven hormonov, ki so povezani s prehranskimi motnjami in povečanjem telesne teže.
Upoštevati moramo tudi, da se spalni dolg, ki se nabira iz noči v noč, sešteva. Dalj časa ko ne spimo dovolj, bolj smo dojemljivi za okužbe in druge bolezni, počasneje okrevamo po stresu, slabše smo se sposobni koncentrirati in manj jasno razmišljamo.
»Imunski sistem deluje občutno bolje po dobro prespani noči,« pišeta Hauri in Linde. Kot primer navajata študijo iz leta 1995, ki je pokazala, da so celice ubijalke najmanj aktivne pri nespečnih ljudeh – celo manj aktivne kot pri depresivnih.
»Raziskava je pokazala, da je imunski sistem moških, ki so spali polovico manj od svojega običajnega trajanja spanja, naslednji dan delovali vsaj 25% slabše,« zapisuje doktor Naiman v knjigi Healing Night.
Tudi povečanje telesne teže je lahko direktno povezano s pomanjkanjem spanca. Hauri in Linde pišeta, da nas telo lahko pretenta, da je lačno, ko v resnici ni. Poleg tega nam pomanjkanje spanja vzbudi željo po nezdravi hrani, s čimer lahko porušimo utečene (zdrave) prehranske navade. »Pomanjkanje spanja poviša raven stresnega hormona kortizola, posledica pa je kopičenje maščobnih oblog, zmanjševanje mišične mase in povečanje apetita,« še dodajata.
Tudi Naimen piše: »Zaradi nezadostne količine globokega spanca lahko zbolimo, se zredimo in se prehitro postaramo.«
Pomembno je tudi vpliv nespečnosti na promet in na število prometnih nesreč. Anketa je razkrila, da je že vsak peti šofer zakinkal« za volanom zaradi pomanjkanja spanca.
Navsezadnje, strokovnjaki ocenjujejo, da motnje spanja letno stanejo ZDA sto milijard dolarjev. Sem sodijo stroški zdravljenja, bolniški izostanki, zmanjšanje produktivnosti in različne vrste škode.