Kako spanje vpliva na zdravje in počutje
Peter Ragnar piše, da je najboljše spanje tisto pred polnočjo. Idealno je, če se glede spanja lahko ravnamo po naravnem ritmu in če je naš življenjski slog čim bolj prilagojen dnevno-nočnemu ciklusu, kot ga narekuje dnevna svetloba.
V prvih šestdesetih do devetdesetih minutah spanja se začne v telesu tvoriti rastni hormon. Ta hormon se prav tako izloča v fazi globokega spanca, ko možgani delujejo na frekvenci delta. »V fazi globokega spanca se izloči največ rastnega hormona v celotnem dnevu. Ta hormon ni potreben samo za rast, temveč tudi za obnovo tkiv,« piše v knjigi No More Sleepless Nights avtorja Shirley Linde in Petra Hauri-ja.
Največ rastnega hormona se ustvari okoli dvaindvajsete ure, opolnoči in okoli dveh zjutraj. Peter Ragnar meni, da je veliko vegetarijancev shujšanih, ker enostavno premalo spijo in tako ne omogočijo organizmu, da se obnovi. Če naj se telo obnavlja, mora proizvajati rastni hormon. »Če ga želi proizvajati, mora spati. Torej je spanje enako rastnemu hormonu,« še dodaja Ragnar.
V knjigi Good Night doktor Michael Breus piše, da je noč čas odmora, ki ga zahteva telo, da bi lahko obnovilo celice. Faza trdnega spanca postane operacijska dvorana, v kateri se odvijajo operacije od znotraj navzven. Takrat se obnovi koža, zgradijo se nove celice in okrepi se obramba proti pomanjkanju vlage in prostim radikalom. Dodaja še, da so mnoge celice v tem času tudi povečajo proizvodnjo beljakovin, ki so osnovni gradniki.
Poudarja tudi, da je za ta proces potrebno delovanje možganov na nizki frekvenci, ki je prisotna le v fazi trdnega spanca.
Z zadostno količino spanja znanstveniki povezujejo tudi delovno učinkovitost, izboljšanje spomina ter ustvarjalnosti.