Ste se sposobni mentalno osredotočiti na vsak grižljaj?
Pri obroku bodite zbrani in osredotočeni na hrano. Zavedajte se, da je prehranjevanje pomemben del dneva, saj s hrano dobesedno gradimo telo. Strokovnjaki so ugotovili, da naš odnos do prehranjevanja dejansko vpliva na kemične procese v telesu.
Poskusite biti osredotočeni na vsak grižljaj. Prehranjevanje bi moralo potekati tako kot okušanje vina. Najprej bi morali pogledati hrano, pri čemer se v telesu sprožijo procesi – podobno, oziroma še nekoliko intenzivneje, kot se sprožijo ob misli na hrano.
Potem bi jo morali povonjati, s čimer še pospešite telesne procese. Ko nesete hrano v usta, bi morali vsak grižljaj prežvečiti okoli tridesetkrat. Ne le zato, da bolje razgradite hrano – s čimer pomagate želodcu, da mu ne bo treba s sokovi razkrajati velikih kosov – temveč jo v tem času dodatno obogatite s slino. To pomeni, da postane bolj tekoča in bolj obdelana z encimi.
Poskusite še nekaj, kar vam bo gotovo okrepilo zavedanje: žvečenje z zaprtimi očmi. Ob tem pomislite, da z izdatnim žvečenjem pomagate telesu, ki bo zato porabilo manj energije za predelavo hrane in bo lahko prihranjeno energijo usmerilo v druge procese, na primer, v vzdrževanje in obnovo telesa ali v pomlajevanje.
Če boste zraven razvili še občutek hvaležnosti, boste naredili zelo velik korak. Ob tem se boste morda zalotili, da ne razmišljate toliko o okusu, kot o hranilni vrednosti živil.
Še nasvet za ljubitelje sladkarij. Navadno sladkarij – tortic, piškotov, sladoleda in tako naprej – ne okušamo prav dolgo, temveč jih zelo hitro pogoltnemo. Naredite tokrat nekoliko drugače.
Zadržite sladkarijo v ustih okoli trideset sekund. Ali pa to poskusite s tisto jedjo, ki vam je najbolj pri srcu.
Ugotovili boste, da sladkarije in tudi mnoga druga živila, ki nam vzbujajo apetit, že veliko prej izgubijo okus. Lahko se celo zgodi, da se boste čez pol minute – ko boste od »slastne« sladkarije v ustih čutili samo še sladkor in prav nobenega okusa več – resno spraševali, ali se to sploh splača pogoltniti …