Kako delujejo naši možgani?
Naši možgani delujejo na različnih frekvencah. Delovanje naših možganov lahko opišemo z različnimi možganskimi valovi, ki imajo specifične funkcije. Na primer, možgani otroka v prvih letih življenja delujejo na frekvencah delta in theta, ki omogočata občutek pospešeno vsrkavanje informacij iz okolja.
Vedeti morate, da se pri neki možganski frekvenci lahko odvijajo le določene dejavnosti. Če ste v stanju delta (ko zgolj spremljate okolje, niste pa sposobni oblikovanja zaključkov, logičnega povezovanja misli in podobno), ne morete biti jezni ali prestrašeni.
Možganski valovi se delijo na frekvence
- Delta (trdno spanje),
- Theta (globoka sproščenost),
- Alfa (umirjenost, budno stanje),
- Beta (najpogostejše stanje, ki ga doživljamo čez dan),
- Gama (močno povišan adrenalin).
Frekvenca beta možganov predstavlja »Delovno temperaturo«. To je stanje, v katerem opravljamo večina dnevnih opravil.
Povezava možganskih valov s čustvi pa je takšna, da lahko čustva razvijamo samo ob določeni možganski aktivnosti, oziroma ob delovanju možganov na specifični možganski frekvenci. Na primer, neprijetna čustva ne moremo razvijati na nižji frekvenci, kot je beta, temveč samo v stanju alfa, delta ali theta.
Od možganske frekvence je odvisno, kako dojemamo okolico in tudi, kako močna čustva ustvarimo. Na te frekvence pa lahko zavestno vplivamo oziroma jih spremenimo.