Vajrasana (jogijski položaj strele ali diamanta)
Položaj Vajrasana je preprosti sedeči jogijski položaj. Ime Vajrasana izhaja iz sanskrtske besede vajra, kar pomeni strela ali diamant ter asana, ki v snaskrstu pomeni položaj.
Pri tem položaju pokleknete in se nato usedete na stopala, da zmanjšate težo s kolen. To je zelo udeben položaj pri kateremu se pogosto izvajajo dihalne tehnike in meditacija. Prav tako pomagajo telesu, da postane močno kot diamant.
V nadaljevanju boste izvedeli več skrivnosti in številne pozitivne lastnsoti, ki jih prinaša izvajanje tehnik v položaju vajrasana.
Prednosti Vajrasane
Ta položaj zahteva pokončno držo. S tem pripomore k izboljšanju drže in blaženju bolečin v vratu in hrbtu. V tem položaju lažje odpremo prsni koš in ramenski obroč zaradi česar je dihanje med meditacijo lažje in bolj tekoče. Zradit boljše drže in lažjega globokega dihanja izvajanje meditacije v tem položaju poveča mentalno jasnost in zmanjša stres.
Zagovorniki joge pravijo, da je Vajrasana eden najboljših položajev za izvajanje tehnik koncentracije in meditacije. Ponuja druge ugodnosti, kot so:
- lajša in preprečuje zaprtje,
- krepi mišice medenice,
- pomaga ohranjati osredotočenost ter miren in stabilen um,
- odpravlja zakisanost prebavil in nastajanja vetrov,
- pomaga pri lajšanju bolečin v kolenu,
- krepi stegenske mišice,
- pomaga pri lajšanju bolečin v hrbtu,
- krepi spolne organe ter odpravlja težave s sečili,
- poveča krvni obtok v črevesju in spodnjem delu trebuha,
- pomaga pri hujšanju in zmanjševanju maščobnih oblog v predelu trebuha.
- pomaga zmanjšati bolečine in krče pri menstruacijah.
Kako izvesti položaj Vajrasana
Za lažje razumevanje in pravilno izvedbo sledite šestim preprostim korakom:
- Začnite s klečanjem na tleh. Za boljše udobje lahko uporabite blasino ali podlogo za jogo.
- Kolena in gležnje stisnite skupaj, stopala usmerite v linijo z nogami tako, da so obrnjena navzgor, palca stopal pa se dotikata.
- Nato se usedete nazaj na noge. Vaša zadnjica naj počiva na petah, stegna pa na mečih.
- Roke položite na stegna in medenico rahlo zazibajte nazaj in naprej, dokler ne najdete za vas najbolj udobnega položaja.
- Ko najdete najbolj udoben položaj globoko vdihnite in izdihnite. Z glavo potegnite telo navzgor in pritisnite trtico proti tlom.
- Zravnajte glavo in gledajte naprej z brado vzporedno s tlemi. Roke položite z dlanmi navzdol na stegna, roke pa so sproščene.
Kako narediti položaj Vajrasana še bolj udobno?
Če se vam zdi položaj Vajrasane neprijeten, lahko uporabite univerzlano MMS pručko. S pomočjo prilagojene pručke za izvajanje položaja vajrasane bo sedenje v tem položaju bistveno udobnejše in prijaznejše za vaše sklepe, ob tem se bo izboljšala vaša drža telesa ter zmanjšala napetost v predelu gležnjev in kolkov.
Previdnostni ukrepi pred začetkom uporabe tega položaja
Pred začetkom izvajanja položaja vajrasane se posvetujte z zdravnikom. Lahko vam svetujejo, kako bo položaj vplival na vaše trenutno zdravje, in predlagajo načine, kako se izogniti morebitnim težavam.
Praktiki joge predlagajo, da se izogibate Vajrasani, če imate:
- težave s koleni ali ste pred kratkim prestali operacijo kolena ali gležnja
- slabo stanje hrbtenjače, zlasti spodnjih vretenc
- kilo, rano na želodcu, črevesne razjede, ali druge težave tankega in debelega črevesja.
Če ste noseči, vprašajte svojega zdravnika o Vajrasani. Vaš osebni zdravnik je seznanjen z vašo situacijo in vam lahko da osebno priporočilo.