Kako lahko okrepimo zavedanje o prehrani še preden sedemo za mizo
Glavni cilj prvega meseca je čim bolj prebuditi zavedanje o vplivu hrane na telo. Vendar tega ne počnemo šele pri prehranjevanju, temveč že dvakrat prej: pri nabavi in pri pripravi hrane.
Prva konkretna naloga je sodelovanje pri nakupih. če to počnete že zdaj, boste še naprej, le da boste še nekoliko bolj osredotočeni na dogajanje. če ne hodite v trgovino, zdaj pojdite vsaj včasih in aktivno sodelujte pri izbiri živil.
Če resnično ne morete sodelovati pri nakupih – zaradi pomanjkanja časa, na primer – sodelujte pri pripravi nakupovalnega seznama.
To ne pomeni, da morate navijati za zdravo hrano, temveč se boste toliko vključili v proces, da boste lahko prevzeli odgovornost za zaužito hrano. Eden od najpogostejših izgovorov je namreč: »Pojem tisto, kar dobim na mizo, ko pridem domov.« Za gospodinje pa: »Skuham, kar mi prinesejo iz trgovine« ali »Skuham tisto, kar mi naročijo, oziroma si zaželijo.«
Cilj se je torej (vsaj občasno) aktivno vključiti v celoten proces prehranjevanja, od izbire dalje. Posledica bo okrepljen občutek odgovornosti, ki ga bo povzročila višja stopnja zavedanja. Ko boste ob zlaganju živil v nakupovalno košarico hote ali nehote razmišljali o vplivu vsakega živila na telo, se boste počutili čedalje bolj odgovorne za vnos določene hrane v telo.
Pozneje bo predstavljena še razpredelnica, ki bo med drugim služila tudi beleženju kupljenih živil. če želite zase narediti največ, izkoristite tudi to možnost.
Sodelujmo pri pripravi hrane
Logično nadaljevanje je sodelovanje pri pripravi obrokov. Aktivneje ko se boste vključili v pripravo, bolj boste okrepili zavedanje. če si že zdaj sami pripravljate hrano, pa boste nanjo verjetno začeli gledati drugače, saj boste z mislimi več pri vplivu hrane na telo.
Tako se boste morda začeli spraševati, ali bi lahko porabili manj olja oziroma cvrli manj časa, morda boste izbrali drugačno prilogo ali vključili v obrok nekaj sveže zelenjave in podobno.
Skratka, dopustite, da vam zavedanje sčasoma popestri recepte in nadgradi jedilnik. Vendar pa tudi tukaj ne prehitevajte; v prvem mesecu je pomembno le, da ste ob pripravi obroka z mislimi pri vplivu hrane na telo.
Pomembno je tudi okolje, v katerem jeste. Naj bo to minimalna gesta za vse, ki se ne boste odločili za pripravo hrane – sodelujte pri pripravi mize. Tudi dekoracija mize in priprava pribora je način, da že pred obrokom začnete razmišljati o vplivu hrane na telo, kar bo v telesu sprožilo kemično reakcijo. Raziskovalci so ugotovili, da se ob veselju do hrane v telesu izloči do tridesetkrat več prebavnih encimov kot če se hrane ne veselimo. Pa tudi slina, ki vsebuje pomembne encime za obdelavo hrane, nastaja glede na naša pričakovanja.
Obroke razdelimo na več manjših
Ena od skrivnosti vitke linije ter dobre prebave je tudi uživanje več manjših obrokov. Mnogi si ne vzamejo časa za obrok, ko postanejo lačni, pač pa obrok prestavijo na pozneje. Tako lahko jedo le dvakrat ali trikrat, a si takrat privoščijo izdaten obrok, s katerim lahko precej obremenijo telo kar pogosto slabo vpliva na počutje.
Verjetno ste že ugotovili, da po (pre)obilnem obroku postanete utrujeni ali zaspani. To je signal telesa, s katerim izraža željo po počitku. Namreč, za prebavo in presnovo bo potrebovalo toliko energije, da mu bo zelo koristilo, če ga ob tem ne boste še dodatno obremenjevali. Kot vemo, možgani porabljajo do 85% celotne telesne energije, zato v pasivnem stanju, ko ne delujejo s polno paro, telo uporabi to energijo za druge procese.
Bolj ko se boste navadili na redne, manjše obroke, manj boste lačni čez dan.Odlično je začeti dan s kakovostnim zajtrkom. Potem lahko sledi več lahkih prigrizkov. Za vmesne obroke so idealni naravni prigrizki, na primer sadje. Lahko pa si pripravite tudi sveže sadne ali zelenjavne sokove, saj vaše telo z njimi dobi domala vse, kar potrebuje.
Z razdelitvijo hrane na več obrokov boste dosegli tudi psihološki učinek. Ker veste, da bo naslednji obrok prav kmalu, boste pojedli le toliko, da boste potešili največjo lakoto. Zato boste jedli umirjeno in ne »na zalogo«.
Tudi Bill Phillips, strokovnjak za fitnes in avtor verjetno najbolj znane knjige o oblikovanju telesa vseh časov, Body for Life, priporoča uživanje šestih manjših obrokov dnevno.